ekranwmroku

Nie tylko elektroniczne nowości
Czarne płyty – legendarne nośniki

Cofnijmy się nieco w czasie i przyjrzyjmy się temu, jak na przestrzeni lat zmieniały się nośniki dźwięku, z których korzystali melomani. Rozwiązań, które w przeszłości królowały w domach i nie tylko jest przynajmniej kilka.

Pierwszym nośnikiem dźwięku wytwarzanym na dużą skalę, który zyskał ogromną popularność i w pewnych kręgach jest ceniony do dziś, są płyty winylowe. Ze względu na tradycyjny kolor nazywane „czarnymi płytami”, choć dziś winyle produkuje się we wszystkich możliwych barwach.

Początek ich sukcesu to pierwsze dekady XX wieku. Nim wynaleziono stereofonię królował dźwięk monofoniczny, a więc jednokanałowy.

Wielkie uznanie wśród konsumentów zyskały w XX wieku patefony. Patefon można spokojnie uznać za przodka gramofonu, który był wynalazkiem późniejszym i w przeciwieństwie do swojego protoplasty umożliwiał odtwarzanie dźwięku stereofonicznego.

W kolejnych latach urządzenia do odtwarzania płyt winylowych doskonalono. Dziś jest między innymi możliwa domowa konwersja nagrań z czarnych płyt do formatów cyfrowych.

Stereo