ekranwmroku

Nie tylko elektroniczne nowości
Korzyści, płynące ze słuchania audiobooków

Mówi się, że audiobooki to alternatywa dla drukowanych książek. Jest to prawda, jednak ich początek sięga dzieciństwa nawet dorosłych dzisiaj ludzi. Wystarczy przypomnieć sobie kasety magnetofonowe na których nagrywane były wszelakie bajki, opowieści. Co prawda na rynku nie było ich zbyt wiele, a o dostęp do najciekawszych wydań trzeba było walczyć (stać w kolejce, wygrywać nagrody lub kupować egzemplarze, które kiedyś nie były zbyt tanie). Ludzie pożyczali sobie poszczególne nagrania i cieszyli się ich odsłuchem, dyskutując o doświadczeniach z innymi.

Skoro wiemy już, że dzisiejsze audiobooki nie są swoistą rewolucją – dlaczego są tak popularne? Wszystko ma swoje źródło w rozbudowaniu oferty firm, które tą branżą się zajmują. Współcześnie praktycznie nie ma ograniczeń, a sam dostęp do pakietów bez limitu kosztuje tyle co doładowanie telefonu na kartę! Cena jest więc tylko jedną korzyścią, która płynie ze słuchania audiobooków. Czy są jeszcze jakieś? Okazuje się, że tak i są one bardzo konkretne. Poniżej przedstawiamy ich listę:

  • Słuchanie książek na słuchawkach rozwija wyobraźnię, podobnie jak ich czytanie. Czasem zdarza się, że nie mamy możliwości sięgnięcia po drukowaną wersję.

    Powodów może być wiele. Nie chcemy targać ciężkich książek lub po prostu wzrok zbyt szybko się męczy. Nie zapominajmy jednak o najważniejszym. Nagrania nie muszą być jedyną czynnością, jaka nam wówczas towarzyszy. Możemy równocześnie wykonywać coś innego.

    Nie raz można spotkać chociażby motorniczego tramwaju, który odhacza swój kolejny dzień pracy, a zamiast radia słucha książki przygodowej. Czy wpływa to na jego uwagę? Trzeba by było przeprowadzić szereg badań, by zgłębić ten temat. Niewątpliwie jednak przerabianie książek w tej formie pobudza wyobraźnię i zmusza umysł do wyobrażenia sobie tego, co dzieje się w jej poszczególnych wątkach;

  • Audiobooki mogą być świetnym towarzyszem relaksu. Jeśli mamy ochotę odciąć się od świata i płynących z jego bodźców w jak najwyższym stopniu – sięgnijmy po ulubioną książkę. Można leżeć i korzystać z uroków letniego wieczoru, a przy tym czerpać przyjemność z kolejnej historii;
  • Czy zdarzyło ci się nie zrozumieć książki lub filmu na jej podstawie? Zastanawiasz się nad jego poprawną interpretacją? Sięgnij po audiobooka.

    Osoby, które czytają poszczególne kwestie bardzo mocno się wczuwają, tworząc przy tym niepowtarzalny klimat. W momencie, gdy sami przerabiamy daną lekturę, istnieje możliwość, że nie od razu wpadniemy na konkretny ton wypowiedzi;

  • Audiobooki to w końcu świetna alternatywa dla tych, którzy nie lubią czytać książek lub nie mają na to czasu. Odnajdą tu korzyści studenci, uczniowie dla których przerabianie kolejnych pozycji książkowych to konieczność. Nie zapominajmy także o tych, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą pozwolić sobie na tradycyjną czynność czytania. Dzięki bogatej ofercie nie muszą czuć się ograniczeni i mogą w końcu rozwijać się na tym samym poziomie co osoby, cieszące się dobrym wzrokiem.

Jeśli jednak jesteś zwolennikiem druku i nie przekonały cię powyższe korzyści – zachęcamy do spróbowania. Może okazać się, że odnajdziesz inne zalety, które nie zostały wspomniane!.

naukowe24.waw.pl