ekranwmroku

Nie tylko elektroniczne nowości
Na jakie właściwości techniczne zwrócić uwagę przy wyborze kina domowego?

Wiedza z zakresu techniki dźwiękowej przyda się chociażby wtedy, kiedy zdecydujemy się zbudować swój własny system audio. Na takie rozwiązanie wciąż decyduje się jednak zdecydowanie mniej osób niż na stworzenie własnego kina domowego. Z drugiej jednak strony, dźwięk w kinie domowym to jedna z najważniejszych rzeczy, więc także i tutaj przyda sie wiedza na temat urządzeń audio. Kino domowe od lat cieszy się całkiem sporą popularnością, jako że obejrzenie filmu zawsze jest jednym z pierwszych pomysłów, jakie przychodzą nam na spędzenie wolnego czasu.

Film z telewizora zazwyczaj nie ma jednak szans w starciu z kinowym przeżyciem, ale przecież nie zawsze mamy możliwość regularnie meldować się w kinie i oglądać tam najnowsze premiery filmowe. W związku z tym można spróbować przenieść kino do domu i choć oczywiście nie uzyskamy dokładnie takiego samego efektu to jednak budowa odpowiedniego systemu może sprawić, że efekt ten będzie bardzo zbliżony. Na co jednak zwrócić uwagę, kiedy sami budujemy swoje własne kino domowe? Istnieje szereg czynników, który dotyczy wszystkich potrzebnych urządzeń – wszak na kino domowe składają się:

  • odpowiednich rozmiarów telewizor,
  • amplituner,
  • odtwarzacz DVD lub Blu-ray,
  • komplet głośników lub kolumn głośnikowych,
  • subwoofer.

Jak więc widzimy, większość sprzętu dotyczy głównie nagłośnienia – w przypadku obrazu wystarczy dziś odpowiednich rozmiarów jednostka, dzięki której będziemy mogli cieszyć się obrazem w najwyższej jakości HD.

O wiele trudniej jest natomiast stworzyć dobry system dźwiękowy. W związku z tym należy przywiązać dużą uwagę do poszczególnych parametrów konkretnych sprzętów. I tak, w przypadku głośników liczy się nie tylko ich ilość, ale też przede wszystkim moc. Ta powinna być z kolei odpowiednio dopasowana do możliwości wybranego amplitunera – źle dopasowany sprzęt może być albo niewykorzystany, albo nawet ulec uszkodzeniu.

Jeśli natomiast chodzi o samą ilość głośników to najczęściej wybieraną opcją jest 5:1, a więc pięć głośników oraz jeden subwoofer. Wiele osób decyduje się jednak na zestaw 7:1, który posiada jeszcze dwa dodatkowe głośniki – jest to bardzo dobra opcja dla wszystkich osób, które oczekują nieco więcej.

Technika dźwiękowa przy zakupie kina domowego

W wielu przypadkach mamy możliwość zakupu gotowego już kina domowego, natomiast ciekawym pomysłem będzie zakupienie poszczególnych jego elementów osobno – w ten sposób sami możemy bowiem dopasować parametry wszystkich sprzętów i stworzyć nagłośnienie, jakie rzeczywiście chcemy. Ograniczeniem będzie dla nas tylko odpowiednie dopasowanie właściwości technicznych oraz wielkość pomieszczenia, w jakim budujemy kino domowe.

Jeśli natomiast wszystko prawidłowo ze sobą połączymy to z pewnością będziemy mogli cieszyć się kinem we własnym domu.